środa, 11 marca 2009

Sposoby aromaterapii

Sposoby aromaterapii

Działanie olejków eterycznych może się odbywać na dwa sposoby: wnikanie przez skórę i poprzez zapach. Aby oddać się pełnej relaksacji, należy pamiętać, że po masażu olejkami eterycznymi, możemy wziąć kąpiel dopiero po ośmiu godzinach. Wówczas działanie aromaterapeutyczne będzie o wiele skuteczniejsze.
Temperatura wody w wannie powinna wynosić 36 ÷ 37 °C, czyli powinna być taka sama, jak temperatura ciała człowieka. Czas trwania kąpieli powinien wynosić do 30 minut.
Olejki eteryczne wykorzystuje się również do aromaterapii w powietrzu. Znakomitym środkiem antybakteryjnym jest np. wyciąg z drzewa herbacianego, który można zastosować do okładu i kompresu. W celu złagodzenia wszelkich obtarć i wyleczenia rany naskórka, wystarczy zaledwie pięć kropel oejku eterycznego na nasączonej wodą bawełnianej ścierce.

Kąpiele – należą do najprostszych i najwygodniejszych sposobów stosowania aromaterapii w domu. Do kąpieli leczniczej nie powinno się używać środków myjących, czy pieniących. Dlatego przed kąpielą aromaterapeutyczną powinnyśmy wziąć prysznic lub zwykłą kąpiel. Do napełnionej ciepłą wodą wanny wkrapiamy od 5 do15 kropli jednego lub kilku olejków eterycznych i dokładnie mieszamy. Silnie stężone olejki eteryczne możemy rozcieńczyć olejem kokosowym, w celu lepszego nawilżenia skóry. Możemy również zapalić świece zapachowe lub kadzidełka.
Czas kąpieli terapeutycznej powinien wynosić 10 - 30 minut. Po kąpieli nie spłukujemy skóry, tylko wycieramy się. Następnie wcieramy w ciało balsam z olejkami eterycznymi.
Tego typu kąpieli możemy zażywać w zależności od naszych potrzeb, nawet kilka razy w tygodniu. Wskazany jest również masaż olejkami eterycznymi.
Kąpiele z olejkami eterycznymi leczą i wspomagają leczenie chorób: krążenia, skóry, bezsenności, łagodzą bóle mięśni i bóle związane z takim urazami, jak zwichnięcia oraz pomagają w odprężeniu i relaksie, usuwają również uczucie zmęczenia.

Masaż - w zależności od celu zabiegu możemy wykonać masaż miejscowy i/lub ogólny całego ciała. Ma on działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu się od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie. W celu wykonania masażu nacieramy dłonie olejkiem i masujemy wybrane miejsca (np. kark, barki, ramiona, plecy) ,wcierając w nie olejek. Po masażu należy odpocząć przez kilkanaście minut. Ma to na celu wchłonięcie olejku przez skórę. Następnie możemy wziąć prysznic lub kąpiel. Do masażu stosuje się mieszaniny olejków eterycznych rozpuszczonych w naturalnych olejach roślinnych(olej migdałowy , olej kokosowy, olej z nasion winogron, olej z awokado, olej z jojoby lub popularne oleje jadalne).Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w naturalnym oleju roślinnym w proporcji: od 5 do 15 kropli olejku eterycznego z 25ml naturalnego oleju roślinnego. Do jednego masażu zużywa się łyżkę stołową roztworu (2-3 krople mieszaniny olejków).Przygotowaną w ten sposób mieszaninę olejków należy przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła, w ciemnym i chłodnym miejscu (ale nie w lodówce).

Aromaterapia w powietrzu –są to klasyczne inhalacje, rozpylanie lub odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa osoba. Należy do najwygodniejszych, najpopularniejszych i bardzo estetycznych form aromaterapii.
Inhalację przeprowadza się nad naczyniem z gorącą wodą, do którego wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków eterycznych.
Typowa aromaterapia w powietrzu polega na rozpylaniu olejków eterycznych rozpuszczonych w przegotowanej i gorącej wodzie przy pomocy kominka aromaterapeutycznego. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku eterycznego i wody, co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. W zależności od pomieszczenia stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków na zabieg.
Podobny efekt możemy uzyskać, stosując do aromaterapii w powietrzu ceramiczny pierścień (do jego kanalika wlewamy 4-6 kropli olejku eterycznego), który jest umieszczony na zapalonej żarówce. Pod wpływem ciepła z żarówki, następuje parowanie olejku eterycznego znajdującego się w pierścieniu.
Aromaterapię w powietrzu należy stosować w pomieszczeniach, w których przebywają chorzy oraz w celu poprawy koncentracji podczas nauki i pracy. W ten sposób usuniemy nieprzyjemny zapach i stworzymy miłą atmosferę oraz poczucie komfortu.
Aromaterapia w powietrzu pomaga w zwalczaniu bakterii, grzybów i wirusów. Głównie stosuje się ją przy infekcjach górnych dróg oddechowych, grypie, anginie i przeziębieniu. Aromaterapia w powietrzu stymuluje również pracę układu immunologicznego.


Kompres - jest miejscową formą kąpieli. Polega na miejscowym przykładaniu ręcznika, bawełnianej ściereczki lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku eterycznego rozpuszczonego w połowie szklanki ciepłej wody na chore miejsca. Możemy stosować zimne lub ciepłe kompresy. Ciepłe kompresy stosuje się na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Natomiast kompresy zimne stosuje się na bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia. Przy skurczach, kolce, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach można zacząć od ciepłego, a zakończyć na zimnym kompresie.

Kadzidełka bambusowe – są bardzo starym sposobem aromatyzowania powietrza. Kadzidełka są to cieniutkie pałeczki, które zostały oblepione pachnącą żywicą z dodatkiem węgla drzewnego, zmielonego drewna sandałowego i olejków eterycznych. Czas palenia się kadzidełka wynosi około 30 minut. Na rynku dostępne są kadzidełka z kompozycją zapachów o szczególnym działaniu, np. odprężającym, sprzyjającym kontemplacji lub koncentracji. Można sobie wybrać ulubiony zapach, zawsze jednak zawsze będzie towarzyszyć mu będzie aromat drewna sandałowego.

Pot-pourri - ciekawym rozwiązaniem wykorzystującym olejki eteryczne w życiu codziennym jest pot-pourri, które warto umieścić w mieszkaniu. Jest to nasączona wonnymi olejkami eterycznymi dekoracyjna mieszanina płatków kwiatowych, liści, suszonych owoców. Na trzy, cztery garście mieszanki stosuje się około 20 kropli olejku eterycznego. Po zaniku zapachu, należy ponownie nim skropić pot-pourri.


Jednakże należałoby pamiętać, że stosując aromaterapię, czyli leczenie olejkami eterycznymi niektórych schorzeń, nie zastąpi lekarza, szczególnie przy odczuwaniu poważnych dolegliwości.