piątek, 6 marca 2009

aromaterapia a olejki eteryczne

Aromaterapia należy do metod medycyny naturalnej, które polegają na leczeniu wielu dolegliwości olejkami eterycznymi wytwarzanych przez rośliny stosowanymi poprzez: masaże, kąpiele i okłady (kompresy) oraz inhalacje: kominki aromaterapeutyczne, inhalatory, nawilżacze powietrza.
Lecznicze działanie olejków eterycznych znalazło zastosowanie zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i alternatywnej.
Nazwa aromaterapia pochodzi od greckich słów aroma- korzenny zapach i terapeia - leczenie). Pojawiła się w 1937 r., kiedy to wojskowy chirurg, dr. Jean Valnet wykorzystał z wielkim powodzeniem gojące właściwości esencji, eksperymentując na rannych żołnierzach, a następnie rozsławił ją na całym współczesnym świecie. Wykorzystywał on antyseptyczne właściwości olejków.
Polska nazwa aromaterapia, w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego (aromatherapie) oznacza terapię zapachem. Słowo „aromatoterapia” nie oddaje jednak istoty tej metody, ponieważ odpowiedni dobór i zastosowanie olejków eterycznych wywiera korzystny wpływ zarówno na stan emocjonalny, jak i samopoczucie człowieka.

Olejki eteryczne zaliczane są do grupy leków ziołowych. Ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji, wykazują one znacznie silniejsze działanie niż tradycyjne mieszanki i wyciągi ziołowe. Są czystymi, stężonymi wyciągami z kwiatów, liści, igieł, kory, kłączy i skórek owoców. Otrzymuje się je z roślin aromatycznych, które są uprawiane we wszystkich częściach świata, np.: olejek jaśminowy pochodzi z Indii, olejek mięty z USA, olejek różany z Bułgarii i Turcji, a natomiast olejek drzewa herbacianego pochodzi z Australii.
Olejki eteryczne można uzyskać następującymi metodami : poprzez destylację parową i wyciskanie (olejki cytrusowe), przy czym nie stosuje się żadnych procesów chemicznych. W wyjątkowych przypadkach produkty zapachowe są otrzymywane z roślin przez ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi, a następnie częściowo lub całkowicie odparowywane. Do najbardziej popularnych metod uzyskiwania olejków eterycznych należy destylacja parowa. Metoda otrzymywania olejków eterycznych ma bardzo duży wpływ na ich właściwości. Przykładowo wysoka temperatura podczas procesu destylacji powoduje rozkład niektórych substancji chemicznych, natomiast ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi sprawia, że minimalne ilości rozpuszczalnika pozostają w olejku.
Otrzymywanie olejków eterycznych z roślin jest bardzo pracochłonne. W celu uzyskania małej buteleczki leku należy poddać destylacji wiele kilogramów lub nawet ton roślin.
Przykładowo, aby otrzymać 1kg olejku różanego potrzebujemy 2 tony płatków, natomiast, aby uzyskać 1 kg olejku jaśminowego należy zerwać ręcznie około 8-10 mln kwiatów jaśminu.
Olejki eteryczne są wielką tajemnicą natury. Niektóre z nich zawierają do kilkuset składników, z których wielu nadal nie znamy. Krążą w roślinach, powodując cyrkulację energii oraz bronią rośliny przed szkodnikami, a przyciągają tylko te owady, które są dla niej pożyteczne. To tylko przykłady niewyjaśnionej do końca roli olejków w życiu rośliny.
Olejki eteryczne mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia, jak i również stosowane jako podstawowy lub wspomagający środek w leczeniu wielu schorzeń.
Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się stosowaniu aromaterapii , czyli olejków eterycznych.